EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Walka chińskich robotników

Z sprawą związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza i poznańskiego środowiska anarchistycznego, 18 października w Poznaniu odbył się wykład: „Made in China. Walka i wyzysk chińskich robotników”. Spotkanie miała prowadzić Pun Ngai - profesor nauk społecznych uniwersytetu w Hongkongu oraz działaczka społeczna na rzecz robotnic-migrantek oraz robotników budowlanych. Niestety z powodu choroby Pun Nagai zmuszona była przerwać wizytę w Europie i wrócić do kraju. W jej zastępstwie temat przedstawił jeden z bliskich współpracowników Ngai i tłumacz jej książek na język niemiecki.

Ngai jest autorką m.in. książki "Made in China: Women Factory Workers in a Global Workplace" oraz "Voice of voiceless". Opisuje w nich walki tzw. dagongmei, młodych kobiet migrujących za pracą ze wsi do miast. Ngai sugeruje, wbrew teoriom głoszącym śmierć klas, że są one, obok dagongzai (ich męskim odpowiedników), nowym podmiotem klasowym, który tworzy się oddolnie, na przekór elitom zarówno maoistycznych, jak kapitalistycznych Chin. Podczas prezentacji omówione zostały szczegółowo przykłady dwóch starć robotniczych w prowincji Shenzen, w specjalnych strefach ekonomicznych, opisanych przez Ngai. Omówione strajki stały się punktem wyjścia do długiej dyskusji nt. warunków pracy chińskich robotników i formowania się tam nowego ruchu pracowniczego. Zwrócono uwagę m.in. na podziały wewnątrz samej chińskiej klasy robotniczej (ze względu na płeć, na robotników pochodzenia miejskiego i wiejskiego, na klasę robotnicza pochodzącą z północnych i południowych regionów Chin, itd.). Dyskutowano nad rolą kobiet w formowaniu się ruchów społecznych w Chinach i zwrócono uwagę, że od kilkunastu lat ilość konfliktów społecznych w tym kraju gwałtownie przybywa. Pomimo zatem kontroli państwa opór społeczny jest tam szczególnie silny, a czynnikiem powodującym, że nie przeobraził się on w otwartą rewolucje i transformację systemu, jest ciągły wzrost ekonomiczny Chin. Czy nadciągająca globalna recesja to zmieni?

W spotkaniu w Teatrze Ósmego Dnia udział wzięło ok. 70 osób, w tym kilkunastu budowlanych robotników chińskich przebywających obecnie w Polsce. Nie jest to już rzeczą w Polsce dziwną, w Poznaniu w zakładach Cegielskiego została zatrudniona np. także grupa kilkudziesięciu Filipińczyków.

W najbliższym „Przeglądzie Anarchistycznym” (nr 8 ukaże się na przełomie listopada i grudnia 2008 r.) zostaną opublikowane dwa obszerne artykuły Pun Ngai i inne materiały nt. Chin.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.